Szinte kivétel nélkül mindenki azt gondolja,

tablót építeni egyszerű művelet!

Ahogy egy háznak, autónak, vagy csak egy egyszerű papírcsákó hajtogatásának is meg van a szigorú műveleti sora, úgy a tablótoknál sincs ez másképp.

Amennyiben a háttérkép keresésével kezdenéd a tablókészítést, akkor az bizony annak a biztos jele, hogy  rosszul ítéled meg ezt a -valójában- közel sem könnyű feladatot.

Lássuk tehát hogy is megy ez:

| rám bízhatod | csinálhatod | figyelheted | kihagyhatod |

TÉZIS: Megrendelésetek EGY tabló tervezéséről és annak kizárólag előre mutató kidolgozásáról intézkedik.

A reklámszakmában megszokott, 3-4 minta közül választás lehetőséget amiatt nem is ígértük meg soha, mert ennél a terméknél nem valósítható meg. Iskolai Tablók célja és üzenete nem ugyanaz mint egy reklámanyagé, és amíg a reklámanyagnál a cég vezetőjének, vagy a felelős beosztott céljainak kell megfelelni, egy ~30 fős osztály esetében túl sok ízlés és akarat bírálná el a fogadó oldalról a terveket. Lássuk be, így soha nem készülne el egyetlen tabló sem.

A tabló építésének van egy-két kőbevésett szabálya, melyet ha megszegünk az bizony vállalhatatlanul hitvány végterméket eredményez.


Szerencsére az összes technikai buktatót ismerjük!
Helytelen pozicionálások, alkalmatlan betűtípusok, egymást kioltó tónusok és textúrák…stb. Egyiket sem engedjük, hogy megtörténjen.

Annyi biztos, hogy ha a lenti kreatív feladatokat elvégzitek, és a szakmai tudásomat elfogadjátok, az egyetlen dolgot eredményezhet, hogy
A TABLÓTOK CSÚCS SZUPER LESZ!

Mielőtt belevetnéd magad, kérlek szánj időt arra, hogy

egy lényeges  tapasztalatomat!

1 Lépés – Ismerd meg a tablótokat
2 Lépés – Kiosztás, elrendezés

| rám bízhatod | csinálhatod | figyelheted | kihagyhatod |

modellezd le a vázlatot:

    Tabló tervezésénél ahhoz, hogy a funkcionalitását teljes mértékben ellássa, a méreteket visszafelé kell számolni. A 0,7m2-s felületen egészen biztos, hogy a legkisebb részlet is jól látszik majd. Otthon viszont az A4-es (30x21cm-es) képen, évtizedek múlva is jól kell látni és olvasni minden részletet.

Emiatt az A4-es lapon nem lehet kisebb egy portré befogó mérete mint 2x3cm. Az arc ez esetben mindössze alig tizenegy milliméter magas lesz, ami még éppen felismerhető, illetve a fényképek alatti neveket egy átlagos ember már csak hunyorogva tud elolvasni. Miután ezeket szem előtt tartva összerendeztük a diákokat és a  tanárokat, felírtuk az iskola és az osztály nevét, és helyet kell szorítani az évszámoknak is, hogy mettől-meddig jártatok az iskolába.

legegyszerűbb, ha lemodellezed analóg módszerrel:

Profi reklámgrafikusok (ahogy mi is) minden összetettebb anyagot lemodelleznek. Nem monitoron, vagy digitális táblán. Ollót, papír, ragasztót fogunk és elkészítjük a termék „maketjét”. Ezt addig ismételjük amíg ki nem alakulnak a tökéletes arányok, hajtások. Persze nekiláthattok képszerkesztő programmal is, de nem javaslom.

KELLÉKEK

  • 1db olló
  • 1db „kenős” ragasztó
  • 1db. A4 lap
  • 2×3 cm téglalap – DIÁK (létszámmal megegyező)
  • 2×3cm téglalap – TANÁR (létszámmal megegyező)

Ilyesmi lesz, miután kész lesztek vele:

FELADAT

Az A4-s lap széleinél húzz körbe 1,5-1,5 cm-es belső margókat.

A portréknak és feliratoknak (azaz minden lényeges elemnek) kizárólag ezen az esztétikai kereten belül kell majd maradnia.

Helyezd el a téglalapokat úgy, ahogy szerinted tetszetős. Törekedj arra, hogy maradjon áttekinthető, letisztult.

Figyelj arra, hogy maradjon elegendő felület az iskola nevére, az időszakra amíg az iskolába jártatok és az osztály megnevezésére is.

Az osztályfőnököt, és a vezetőséget általában elkülönítve szokás ábrázolni, de ez nem olyan szabály amihez makacsul kell ragaszkodni. A kiemelt megkülönböztetésnek számos módja van még ezen kívül. (csekély méretkülönbség, keret színében vagy vastagságában való eltérés…stb)

Nem példátlan, hogy szerepel a tablón egy szöveges rész ami a vizuálisan nem megjelenő tanárok neveit  „Tanítottak még:”, vagy egy tetszetős idézetet tartalmazza.

Amikor ezzel elkészültél, a kis téglalapokat ragaszd le (vagy rajzold körbe) és -ha fontos a sorrend- mindegyikre írd rá annak a nevét aki majd a képen szerepel.

Amennyiben javaslatom ellenére mégis digitális módon készítetted el a brief-et, akkor zárd le, exportáld ki PDF, JPG, PNG formátumba és küld el.

Amikor egyetértésben elkészültetek vele adjátok nekem oda, vagy fényképezzétek le és küldjétek el a felvételt.

3 Lépés – Háttér és Dizájn

| rám bízhatod | csinálhatod | figyelheted | kihagyhatod |

Amennyiben a fentiekkel elkészültetek egyből érteni fogjátok, hogy miért hibás hozzáállás a tablószerkesztést a  háttér kiválasztásával kezdeni. Most látjuk csak, hogy a képek és a feliratok között mennyi fog látszani a háttérből.

háttérképválasztás – technikai feltételek

Mielőtt nekiveselkednél vadul bújni a net-et a háttérkép  keresésével mindenképpen beszéljünk erről is. Ellenkező esetben könnyen elképzelhető, hogy teljesen feleslegesen töltöd az idődet és szeretsz meg egy képet amit aztán nehéz szívvel tudsz csak elengedni.

Három dolgot mindenképpen érdemes megfogadnod:

  • LÁTHATÓSÁG

    Asztali gépen keress képet és ne telefonon vagy más mini eszközön. Biztos vagyok abban, hogy pöpec a telefonod de hidd, el ahogy kikerül egy kép a "varázsdobozból" az esetek nagy többségében csalódást okoz.

  • SZÍNEK

    A színek soha (hangsúlyozom, SOHA) nem fognak megegyezni a monitoron vagy főképpen a mobil eszközök kijelzőjén látható színekkel.

  • PIXELEK

    A pixelek azaz színes pontok millióiból alkotnak képet. Az interneten többnyire kis felbontású képek láthatók. Nekünk viszont nagy felbonásra és lehetőleg effektív pixelekre van szükségünk.

A neten található képek általában 640x480px/72dpi vagy 1024×768/96dpi -re vannak parametrizálva. Nekünk ennél sokkal nagyobbra van szükségünk! Minimálisan  6000x4000px/100dpi.

16.535x11.811px-es tabló helyezett
640x480px-es internetes kép.

minimum:

6000x4000px/100dpi.

Nézzünk egy pár (száz) alkalmas google képtalálatot
amiből bátran választhattok és jogsértés nélkül alkalmazhatjuk is:

Ez a találati szűrő többféle közvetlenül felhasználható képet tartalmaz. Azonban azt tanácsolom, ne ragaszkodjatok egyikhez sem makacsul mert a licensjogok sokszor változnak. Képválasztásotok inkább csak olyan céllal történjen, hogy az elképzelt stílus megértsem. Lehetőleg ne a képet küldjétek, hanem a kép linkjét! A többit megoldom. 🙂

KIZÁRÓLAG A KÖZVETLEN TALÁLATOKBÓL VÁLASSZATOK. AZ ATTÓL ELTÉRŐ TALÁLATOKNAK MÁR MÁS LESZ A MÉRETE!

Amennyiben ezek között nem találtok megfelelő hangulatút és vázoljátok felém, hogy mi az amit elképzeltetek, igyekszem megtalálni vagy elkészíteni számotokra a megfelelőt.
Nem lenne példátlan, hogy az osztály egyik tagja nagyon ügyesen rajzol vagy fényképeket készít, amit aztán szeretnétek a tabló háttereként használni.
Szóval, egy általatok készített vagy „szerzett” képet is használhatunk háttérként. Az így kapott képek jogtisztaságát nektek kell szavatolni, hiszen számunkra a forrás tanúsítványa nem ismert.

| rám bízhatod | csinálhatod | figyelheted | kihagyhatod |

0 Lépés – Merengés

Az általános tapasztalatom, hogy egy osztályban jó ha 20% olyan ember van, akinek a kreativitása, fantáziája és ötletei valóban értékesek egy tabló arculatához. Tablóépítésnél az érvényesülésük szükségszerű lenne.

A gond az, hogy a 80% is azt hiszi és eskü alatt  is azt vallaná, hogy beletartozik a 20%-ba. 🙂

Nem nehéz megtippelni, hogy egy osztályszavazás alkalmával mennyi esélye van a -valódi- 20%-nak arra, hogy a valóban értékes elképzeléseik valósulhassanak meg. (segítek tippelni: semennyi)

Amennyiben azon kapod magad, hogy más tablókat másolnál azaz csak a korábban látott (megtanult) klisék között látod a tablótok optimális megvalósulását, akkor Te nagyon nagy valószínűséggel NEM a 20%-hoz tartozol. 

Ilyenkor nagyon elegáns dolog hátrébb lépni a feladattól és közelebb engedni az osztályban található művészeiteket, hadd érvényesüljenek ők. Legtöbbször introvertált egyéniségek, így sanszosan a hátsó sorokban találod Őket csendesen ücsörögve.

De nyugi! Egyrészről ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy hasznavehetetlen lennél!  …sőt!
Mivel ez a feladat is tele van technikai követelményekkel is, így NEKED is rengeteg dolog marad amiben tudod támogatni a tökéletes eredményt.

KÖSZÖNÖM SZÉPEN

BESZÉLGESSÜNK